Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies.
Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Tutaj jesteś: Strona główna / Certyfikaty produktów
Certyfikaty produktów
 
 
 CERTYFIKATY PRODUKTÓW

 

EcoCert to międzynarodowa organizacja certyfikująca, założona w 1991 roku we Francji, zajmująca się kontrolą jakości i organicznego pochodzenia produktów spożywczych i żywności. Od 2002 roku EcoCert zajmuje się także certyfikacją kosmetyków naturalnych. Firma EcoCert bada i certyfikuje  produkty producentów z ponad 80 krajów świata.


Produkty certyfikowane podzielone są na dwie grupy:

a) Kosmetyki naturalne i ekologiczne – to produkty, w których minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego oraz których surowce naturalne pochodzące z ekologicznych upraw stanowią przynajmniej 50% składu. Taki kosmetyk może zawierać maksymalnie 5% składników syntetycznych.

b) Kosmetyki naturalne – to produkty, które zawierają minimum 95% składników pochodzenia naturalnego. Taki kosmetyk może zawierać maksymalnie 5% składników syntetycznych.

Zasady, którymi kieruje się EcoCert:

•        zastosowanie składników ze źródeł odnawialnych, wytwarzanych przez procesy przyjazne dla środowiska

•        zakaz stosowania surowców modyfikowanych genetycznie (GMO) zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego

•        surowce pochodzenia zwierzęcego mogą być uzyskiwane tylko ze zwierząt żywych

•        zakaz stosowania emulgatorów PEG, parabenów, fenoksyetanolu, nanocząstek, silikonu

•        zakaz stosowania substancji uzyskiwanych przy destylacji ropy naftowej

•        zakaz stosowania syntetycznych substancji zapachowych i barwiących

•        niedozwolona sterylizacja surowców i gotowego kosmetyku w drodze radioaktywnego naświetlania

•        dozwolone naturalne substancje konserwujące to m.in. kwas benzoesowy, kwas mrówkowy, kwas sorbinowy, salicylowy i ich sole

•        konieczność zastosowania opakowania przeznaczonego do recyklingu

•        konieczność podania ilości procentowej składników pochodzenia naturalnego oraz składników pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych  na certyfikowanym produkcie.

 

BDIH to skrót od Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen, czyli Ferderalnego Związku Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, który zajmuje się certyfikowaniem leków, żywności oraz naturalnych produktów pielęgnacyjnych. W przypadku kosmetyków naturalnych analizuje ich skład, sposób produkcji, opakowania oraz to, czy nie mają nagatywnego wpływu na użytkowników i otoczenie.

Dokładna analiza składu

Produkty kosmetyczne poddawane procedurze certyfikacyjnej analizowane są pod kątem braku w składzie syntetycznych środków barwiących i zapachowych, parafiny, silikonów oraz substancji powstałych przy destylacji ropy naftowej. W produktach tych istotne jest zastosowanie składników roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz certyfikowanych dzikich zbiorów. W przypadku kosmetyków oznaczonych znakiem "Kontrollierte Natur-Kosmetik" do ich produkcji stosuje się naturalne surowce, np. roślinne oleje, olejki eteryczne, wody kwiatowe czy ekstrakty ziołowe. Substancje dozwolone to: nieorganiczne sole (np. siarczan magnezu) i mineralne surowce (np. chlorek sodu); obok naturalnych konserwantów dozwolone jest również stosowanie takich konserwantów jak: kwas benzoesowy, kwas salicylowy i jego kwasy, kwas sorbinowy i jego sole, alkohol benzynowy.

Kontrola procesu produkcji

BDIH gruntownie sprawdza nie tylko składy produktów, ale również ich sposób wytwarzania. Niezwykle istotną kwestią jest to, czy nie były wykonywane testy na zwierzętach. Zabronione jest stosowanie surowców pochodzących od martwych zwierząt (tj. olej żółwi, olej z norki, tłuszcz z świstaka, kolagen zwierzęcy). Proces produkcji nie może odbywać się ze szkodą dla środowiska naturalnego, zaś same produkty powinny posiadać opakowania ekologiczne, podlegające łatwo recyklingowi.

Mając w rękach kosmetyk oznaczony certyfikatem BDIH, można mieć pewnośc, że jest on czysto biologicznym produktem, gdzie dokładnej kontroli poddano zarówno jego zawartość, proces produkcji jak i opakowanie. Produkt ten jest bezpieczny nie tylko dla użytkownika, ale też dla środowiska naturalnego.

 


ICEA (Ethical and Environmental Certification Institute) to Włoski Instytut ds. Certyfikacji Etyki Środowiskowej. Organizacja ta we współpracy z różnymi producentami, opracowała standardy dla kosmetyków przyjaznych środowisku. Zajmuje się nie tylko listą certyfikowanych produktów, ale także samych składników.


Standardy zostały zatwierdzone nie tylko przez strony uczestniczące w certyfikacji oraz produkcji i obrotu operatorów, ale również przez stowarzyszenia konsumentów. Aby je opracować, odniesiono się do zasad i przepisów z powodzeniem stosowanych w innych krajach europejskich. Norma ta podlega okresowym ocenom i zwraca uwagę na kilka podstawowych zasad regulacji sektora i sprecyzowanie produktów do pielęgnacji ciała, które są nazwane "Eco-Friendly".

Aby spełnić ten warunek, kosmetyk:

•        nie może zawierać sustancji zawartych na liście niedozwolonych składników

•        nie może zawierać substancji modyfikowanych genetycznie

•        nie może być testowany na zwierzętach

•        nie może być poddany promieniowaniu jonizującemu

•        musi zawierać certyfikowane, ekologiczne składnikiSOIL ASSOCIATION

 Znak Soil Association Organic na produkcie oznacza, że spełnia on najwyższe wymagania dotyczące rolnictwa ekologicznego, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. 

Standardy Soil Association są zgodne z normami Unii Europejskiej. W wielu przypadkach jednak są bardziej szczegółowe, np. jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, wykorzystanie pestycydów, nawozów i GMO.

Organizacja Soil Association została założona w 1946 roku przez grupę rolników, naukowców i dietetyków, którzy zaobserwowali bezpośredni związek między rolnictwem a dobrostanem roślin, zwierząt, człowieka i całego środowiska. Obecnie jest wiodącą jednostką certyfikującą produkty ekologiczne w Wielkiej Brytanii. Ponad 80% produktów ekologicznych w Wielkiej Brytanii jest oznaczonych znakiem Soil Association Organic, który jest najbardziej rozpoznawalnym wśród konsumentów znakiem dla produktów ekologicznych. Jest to organizacja charytatywna.

Oprócz standardów związanych z rolnictwem ekologicznym, Soil Association opracowała normy dotyczące ochrony przyrody, hodowli ryb, ubrań i tekstyliów oraz produktów kosmetycznych.

Produkt organiczny, który zawiera minimum 95% surowców organicznych jest opatrzony znakiem organizacji z dopiskiem Organic Standard. Jeżeli udział surowców organicznych wynosi od 70% do 95%, kosmetyk taki jest także opatrzony znakiem wraz z dopiskiem wyprodukowany z xx% składników organicznych

 


 

COSMEBIO

 COSMEBIO zrzesza największe firmy działające w przemyśle kosmetycznym i reprezentuje obecnie ponad 350 członków we Francji i za granicą. Jego członkami są laboratoria kosmetyczne, dystrybutorzy, producenci oraz dostawcy surowców.

Stowarzyszenie COSMEBIO powstało w 2002 roku jako wynik partnerstwa pomiędzy dziesięcioma laboratoriami kosmetycznymi zaangażowanymi w utworzenie Karty będącej podstawą dla ekologicznych i naturalnych kosmetyków wyprodukowanych z ekologicznych składników. Dzięki precyzyjnym i przejrzystym kryteriom, Karta zapewnia, że produkty kosmetyczne są bezpieczne dla konsumentów i środowiska naturalnego, a jednocześnie zakazuje używania nieprawdziwych stwierdzeń marketingowych.

Znak COSMEBIO został zarejestrowany jako znak towarowy w 2002 r. Jest przyznawany dla danego wyrobu i zapewnia o zobowiązaniu producenta do dostarczania konsumentom prawdziwych ekologicznych i organicznych produktów, które spełniają wymagania techniczne i kryteria etyczne opisane w Karcie COSMEBIO.

Kosmetyki mogą być oznaczane dwoma różnymi znakami COSMEBIO - BIO oraz ECO.

Znak COSMEBIO BIO oznacza:

- Co najmniej 95% składników naturalnych lub pochodzące ze źródeł naturalnych.

- Co najmniej 95% składników roślinnych certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

- Co najmniej 10% zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Znak COSMEBIO ECO oznacza:

- Co najmniej 95% składników naturalnych lub pochodzące ze źródeł naturalnych.

- Co najmniej 50% składników roślinnych certyfikowanych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

- Co najmniej 5% zawartości produktu jest certyfikowane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Powrót
Program lojalnościowy
 

Płatności Online
Facebook
 
Dlaczego Bio?

 Dodatki chemiczne są dziś obecne praktycznie na każdym kroku, w większości produktów które jemy i w większości z kosmetyków, które codziennie stosujemy – biorąc pod uwagę, że kosmetyków używamy przez całe życie, są to ogromne ilości chemii. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bardzo wiele z tych związków chemicznych nie posiada do końca udokumentowanego wpływu na nasz organizm i na środowisko. Wcale nie chodzi tylko o to, że składniki chemiczne mogą wywołać reakcje alergiczne...


 [czytaj więcej]
Newsletter
Chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w sklepie ? Podaj nam swój e-mail aby otrzymywać sklepowy biuletyn.
Oprogramowanie © oscGold