Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies.
Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Tutaj jesteś: Strona główna / Dlaczego Bio?
Dlaczego Bio?

 Dodatki chemiczne są dziś obecne praktycznie na każdym kroku, w większości produktów które jemy i w większości z kosmetyków, które codziennie stosujemy – biorąc pod uwagę, że kosmetyków używamy przez całe życie, są to ogromne ilości chemii. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bardzo wiele z tych związków chemicznych nie posiada do końca udokumentowanego wpływu na nasz organizm i na środowisko. Wcale nie chodzi tylko o to, że składniki chemiczne mogą wywołać reakcje alergiczne...

DLACZEGO KOSMETYKI EKOLOGICZNE I ORGANICZNE?

W ostatnim czasie znaczna ilość kampanii reklamowych przemysłu kosmetycznego podkreśla, jak naturalne są ich kosmetyki - pełne wartości odżywczych i cudownie działające na naszą skórę i włosy. W odróżnieniu od żywności, nigdzie na świecie nie ma uregulowań prawnych definiujących pojęcie kosmetyku naturalnego. Kosmetyki mogą być zatem nazywane naturalnymi (i często są) nawet wtedy, kiedy zawierają mniej niż 1% składników pochodzenia naturalnego obok koktajlu chemicznych składników.

Producenci wykorzystają chemiczne i często toksyczne składniki, ponieważ są one tańsze i łatwiej dostępne. Tymczasem mają one destrukcyjny wpływ na nasze zdrowie oraz na środowisko. Większość tych składników codziennie, przez całe życie wcieramy w skórę i we włosy, a także wdychamy aerozole. Skutkuje to ciągłymi problemami skórnymi w postaci wyprysków, przewlekłych stanów trądzikowych, łupieżu, łuszczenia się małżowiny usznej, wypadania włosów, zaburzeń miesiączkowania, zaburzeń potencji, kłopotów z zajściem w ciążę, problemów z utrzymaniem ciąży, zaburzeń hormonalnych. Postępująca nadmierna chemizacja środowiska i naszego codziennego życia sukcesywnie nas zabija. Większość składników preparatów kosmetycznych przenika do krwi, wywierając działanie ogólne. U kobiet ciężarnych wpływa na rozwój zarodka oraz płodu. Niektóre ze składników kosmetyków przenikają także do mleka matki karmiącej, mając wpływ na zdrowie dziecka. A wszystko to przez lata odkłada się w naszym organizmie.

Zarówno kosmetyki drogeryjne jak i apteczne dostępne na naszym rynku w większości zawierają szkodliwe składniki, które mogą powodować alergie, trądzik oraz rozmaite choroby skórne. Składniki, takie jak oleje mineralne (pochodzące z przetwórstwa ropy naftowej), oleje silikonowe, barwniki, konserwanty, rozpuszczalniki, substancje zapachowe i filtry przeciwsłoneczne są głównymi składnikami kosmetyków, podczas, gdy substancja pielęgnująca stanowi tylko niewielki procent całego składu i zwykle nie ma szans dotrzeć do głębszych warstw skóry, bo olej mineralny nie jest dobrym nośnikiem (zatyka pory).

Przed kupnem każdego preparatu do pielęgnacji i higieny skóry warto przeczytać jego skład chemiczny, tzw. listę składników INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), której umieszczenie wymagane jest na każdym kosmetyku dopuszczonym do obrotu. Ze względu na łacińskie i angielskie nazwy, którymi operuje INCI oraz z reguły bardzo drobny druk, jakim te informacje są zapisane na opakowaniach a także nasz brak czasu i wiedzy, rozszyfrowanie składu kosmetyków często jest wręcz niemożliwe. Jeśli nie umiemy rozszyfrować składu, najlepiej wybierać kosmetyki certyfikowane. Jeśli produkt nie posiada certyfikatu, warto przyjrzeć się jego składowi pod kątem zawierania potencjalnie szkodliwych składników.

Stopniowo dociera do Polski coraz więcej ekologicznych środków pielęgnacyjnych i upiększających. Noszą one u nas różne nazwy: biokosmetyki, kosmetyki organiczne, kosmetyki ekologiczne, kosmetyki biologiczne, certyfikowane kosmetyki naturalne. 

Nie warto kierować się tylko nazwą kosmetyku, ponieważ wielu producentów opisuje swoje kosmetyki jako naturalne pomimo, że ich skład opiera się w większości na substancjach syntetycznych. Należy zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada oznaczenie niezależnej instytucji certyfikującej, która poświadcza, że produkt został wykonany z określonej procentowo liczby składników naturalnych oraz pochodzących z ekologicznych upraw. Produkcja kosmetyków naturalnych lub ekologicznych powinna odbywać się w odseparowaniu od podobnych procesów wytwarzania produktów nie podlegających certyfikacji. Ma to na celu wyeliminowanie ryzyka chociażby przypadkowego domieszania zabronionych składników. Dotyczy to również przechowywania i właściwego oznakowania zarówno surowców, jak i gotowych wyrobów. Sam proces produkcyjny powinien być prosty, przyjazny dla środowiska, umożliwiający zachowanie cech i właściwości użytych surowców. Zabrania się stosowania chloru na jakimkolwiek etapie produkcji.

Gotowe kosmetyki powinny być zapakowane w opakowania przyjazne środowisku, ekonomiczne i łatwe do ponownego przetworzenia. W związku z tym, spośród tworzyw sztucznych, zabrania się stosowania PVC i polistyrenu. Zabronione jest też pakowanie w aerozole wykorzystujące sprężone gazy, takie jak propan, butan, izobutan.

Jedynie produkt spełniający wszystkie wymagania może być na etykiecie określany jako ekologiczny, organiczny czy też naturalny. Na froncie opakowania powinien znaleźć się znak organizacji certyfikującej. Na opakowaniu powinna znaleźć się też informacja dotycząca procentowej zawartości składników pochodzenia naturalnego i certyfikowanych składników ekologicznych.

Powyższe standardy mogą być stosowane wyłącznie po skontrolowaniu produkcji i produktu przez odpowiednią jednostkę certyfikującą.

Zasadnicze wymagania stawiane producentom przez jednostki certyfikujące są zbieżne:

- stosowanie naturalnych surowców mineralnych i roślinnych (ECOCERT szczegółowo określa ich minimalną ilość na 95%);

- na ile to możliwe stosowanie surowców roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych (ECOCERT wymaga, aby stanowiły one przynajmniej 50% wszystkich składników roślinnych);

- nie stosowanie surowców z roślin modyfikowanych genetycznie;

- nie stosowanie surowców z martwych zwierząt;

- nie stosowanie produktów petrochemicznych takich, jak oleje, silikony czy parafiny;

- nie przeprowadzanie testów na zwierzętach;

- rezygnacja z syntetycznych środków zapachowych i barwiących;

- sugerowana jest rezygnacja z syntetycznych konserwantów, a w przypadku ich zastosowania informacja ta musi być wyraźnie zaznaczona na opakowaniu; są też ograniczenia, co do tego, jakie substancje mogą być w tym zakresie ewentualnie stosowane;

- stosowanie ekologicznych opakowań.

Listę organizacji certyfikujących wraz z logo każdej z nich znajdą Państwo w zakładce ,,Certyfikaty”. 

Substancje chemiczne są dziś obecne praktycznie wszędzie, bardzo często w postaci ukrytej. Te, które bezpośrednio dotyczą naszego codziennego życia, to cała „chemia” stosowana w rolnictwie i ogrodnictwie, różne substancje wspomagające smak i zapach żywności, konserwanty i wiele innych. Postępująca biodegradacja środowiska naturalnego i wzrost jego zanieczyszczenia spowodowały zapotrzebowanie na zdrową, ekologiczną żywność. Trend na produkty ekologiczne i organiczne jest obecnie jednym z najsilniejszych na rynku produktów spożywczych. Już 2/3 konsumentów spożywa takie artykuły lub przynajmniej miało z nimi kontakt. Dzięki działalności edukacyjnej różnych organizacji ekologicznych, ostrzegających przed szkodliwym wpływem chemikaliów, coraz większa liczba konsumentów sięga również po naturalne kosmetyki.

Tak jak w przypadku spożywania wysoko przetworzonej żywności – podobnie w przypadku wielu składników kosmetyków, to co wybierzemy prędzej czy później skończy swoją drogę wewnątrz naszego organizmu. Kosmetyki ekologiczne mają lepszy wpływ na naszą skórę, ponieważ nie walczą z naturalnymi procesami w niej zachodzącymi, tylko je wspierają. Działają wprawdzie wolniej niż wiele z kosmetyków chemicznych, których doraźny efekt wydaje się być natychmiastowy (głównie dzięki obecności silikonów), ale za to przy systematycznym stosowaniu ich działanie jest trwałe, a efekty pozostają na długo. W najlepszych restauracjach szef kuchni nie zastępuje naturalnych ziół i aromatów ich sztucznymi odpowiednikami, ponieważ wie, że te im nigdy nie dorównają, i że stworzenie najwyższej jakości posiłku wymaga użycia najwyższej jakości składników. Dzięki kosmetykom ekologicznym nasza skóra będzie zdrowsza, a więc tym samym mocniejsza, jędrniejsza i lepiej radząca sobie z różnymi niekorzystnymi czynnikami, także dlatego, że sami nie będziemy jej tych niekorzystnych czynników aplikować.

Konsumentem produktów organicznych jest zazwyczaj człowiek zaangażowany, świadomy wpływu dodatków chemicznych na zdrowie, stosunkowo zamożny i ceniący ponadprzeciętną jakość kupowanych wyrobów. Zdecydowana większość konsumentów wie, że produkty naturalne są całkowicie bezpieczne, przyjazne dla środowiska i nie wywierają żadnych ubocznych skutków na organizm człowieka. Stąd też często kosmetyki naturalne i organiczne są poszukiwane przez ludzi o skórze wrażliwej, z problemami wymagającymi specjalnej troski. Ten rodzaj artykułów pielęgnacyjnych jest szczególnie polecany dla dzieci.

 

 

Powrót
Program lojalnościowy
 

Płatności Online
Facebook
 
Dlaczego Bio?

 Dodatki chemiczne są dziś obecne praktycznie na każdym kroku, w większości produktów które jemy i w większości z kosmetyków, które codziennie stosujemy – biorąc pod uwagę, że kosmetyków używamy przez całe życie, są to ogromne ilości chemii. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bardzo wiele z tych związków chemicznych nie posiada do końca udokumentowanego wpływu na nasz organizm i na środowisko. Wcale nie chodzi tylko o to, że składniki chemiczne mogą wywołać reakcje alergiczne...


 [czytaj więcej]
Newsletter
Chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w sklepie ? Podaj nam swój e-mail aby otrzymywać sklepowy biuletyn.
Oprogramowanie © oscGold